dreveny sindel vyroba kysuce 3Drevené šindle predstavujú produkt jedného z tradičných remesiel – šindliarstva. V minulosti boli šindle hojne využívané ako strešná krytina na všetkých druhoch ľudových stavieb. V súčasnosti nachádzajú uplatnenie predovšetkým pri rekonštrukciách historických stavieb alebo vytvorení tradičného dojmu najmä u rekreačných stavieb.

Pri výrobe šindľov je veľmi dôležitý výber správneho dreva. Najčastejšie sa na tento účel využíva drevo pomalorastúcich ihličnatých drevín, ako smrek, smrekovec alebo jedľa.

V súčasnosti rozoznávame dva druhy šindľov podľa výroby:

  • štiepaný – ručne vyrábaný
  • rezaný – strojovo vyrábaný

Naša firma sa zaoberá práve výrobou štiepaných šindľov, ktoré predstavujú tradičný druh strešnej krytiny charakterizovaný vyššou kvalitou a trvácnosťou.


dreveny sindel vyroba kysuce 5Čo je štiepaný šindeľ
Štiepaný šindeľ je vyrábaný ručne, štiepanie je tradičným pôvodným spôsobom výroby šindľov. Ručná výroba šindľov je pomerne náročná práca, ale vyššie náklady na výrobu sú kompenzované vyššou trvanlivosťou, keďže štiepanie nenarúša štruktúru dreva. Takto vyhotovené šindle sú kvalitnejšie a štiepanie zabezpečuje taktiež menšiu nasiakavosť povrchu oproti šindľom rezaným. Jeho životnosť môže byť až 60 a viac rokov, čo je trojnásobne viac v porovnaní so životnosťou rezaných šindľov.


Fotografie z procesu výroby šindľov:

View the embedded image gallery online at:
https://www.stiepanysindel.sk/stiepany-sindel#sigProId3c46786789